fbpx

 

Novo sformovaná asociácia šiestich spoločností sa evidentne nechce zmieriť s čisto elektrickou budúcnosťou.

Automobilový priemysel v súčastnosti prechádza obrovskou zmenou, kedy celá rada výrobcov prechádza od spaľovacích motorov na čisto elektrické pohony, prípadne naďalej experimentujú s pohonom na vodík. Stále sa však nájdu spoločnosti, ktoré sa odmietajú uspokojiť s čisto elektrickou budúcnosťou a veria v ďalšie možnosti spaľovacích motorov.

Medzi tieto spoločnosti patria napríklad automobilky Toyota, Subaru, Suzuki a Daihatsu, ktoré spojili sily so spoločnosťami Eneos Corporation a Toyota Tsusho Corporation. Spoločne k prvému júlu tohto roku vytvorili novú výskumnú asociáciu, ktorá sa má zamerať na cesty vedúce k produkcií menej znečisťujúcich a efektívnejších palív. 

 

Asociácia ktorá nesie názov “Research Association of Biomass Innovation for Next Generation Automobile Fuels” by mimo iného mala pracovať na technologickom výskume využívania biomasy a bude taktiež študovať efektivitu výroby bioetanolu prostredníctvom cirkulácie vodíku, kyslíku a CO2. Asociácia taktiež navrhne, postaví a bude prevádzkovať továrne na výrobu bioetanolu.

Asociácia by sa mala zamerať aj na výskum vedľajšej produkcie kyslíku, ktorého koncentrácia je pri výrobe vodíku vysoká. Výskum sa bude týkať taktiež CO2 vznikajúci pri výrobe bioetanolu a v neposlednom rade by mal byť vyvinutý systém, ktorý navrhne optimálne pestovateľské metódy pre maximalizáciu výnosov a optimalizácií zložiek plodín, aby boli zaistené suroviny pre výrobu bioetanolových palív.

 

 

Zdá sa teda, že pôjde o naozaj rozsiahly výskum, ktorý by mal pomôcť zachovať spaľovacie motory aj pre budúcnosť, prípadne znížiť ich emisie a uľahčiť tak ich prevádzku. Táto asociácia prevažne japonských spoločností popritom nie je jediná, ktorá masívne investuje do ekologickejších palív pre spaľovacie motory.

Pripomeňme, že spoločnosť Porsche investovala 75 miliónov dolárov do spoločnosti HIF Global LLC, ktorá má v Chile továreň na výrobu syntetických palív. Porsche tak chce do budúcna zaistiť, že majitelia starších vozidiel tejto značky budú mať vždy možnosť svoje stroje bez obáv a problémov prevádzkovať. Zatiaľ sa však s využitím paliva počíta predovšetkým pre motoršport. Potenciál v syntetických palivách pre spaľovacie motory vidia aj ďalšie automobilky, vrátane Lamborghini alebo Mazdy. 

ZDROJ: Auto.cz