fbpx

Nový prírastok do rodiny vozidiel SUV značky Subaru v podobe batériového elektromobilu

 Tokio, 11. novembra 2021: Spoločnosť Subaru Corporation predstavila nový batériový elektromobil (BEV) SOLTERRA.

 Cieľom spoločnosti Subaru pri vývoji modelu SOLTERRA, prvého batériového elektromobilu tejto značky pre globálny trh, bolo prekonať očakávania zákazníkov zaujímajúcich sa o batériové elektromobily a ponúknuť im praktické vozidlo, pre ktoré sa budú môcť rozhodnúť s pocitom dôvery. Toto vozidlo je totiž základným kameňom budúcej ponuky batériových elektromobilov značky Subaru. A keďže ide o vozidlo typu SUV, spoločnosť Subaru tiež chcela, aby ho súčasní zákazníci spoločnosti Subaru vnímali ako pravé Subaru.

 Model SOLTERRA ponúka nové hodnoty charakteristické pre batériové elektromobily v kombinácii s „potešením z jazdy a pocitom istoty“, teda výhodami, ktoré spoločnosť Subaru kultivuje už mnoho rokov. Hoci ide o vozidlo šetrné k životnému prostrediu, je to pravé SUV, s ktorým možno jazdiť s rovnakou istotou ako v prípade iných existujúcich SUV značky Subaru.

Exteriér a interiér

  • Ladný šesťuholníkový tvar prednej masky vyjadruje energetickú hospodárnosť batériového elektromobilu. Z tohto šesťuholníka vychádza ústredná horizontálna línia karosérie. Dynamické vydúvajúce sa blatníky dávajú najavo silu SUV.
  • Vo vozidle Subaru prvýkrát použité usporiadanie s nízkou prístrojovou doskou a hore umiestnenými ukazovateľmi, viditeľnými nad volantom, zdôrazňuje priestrannosť interiéru.

 

Globálna platforma e-SUBARU
・ Využijúc know-how vybudované na úspešnej globálnej platforme Subaru, sme v spolupráci so spoločnosťou Toyota Motor Corporation vyvinuli globálnu platformu e-Subaru, určenú pre batériové elektromobily.
Globálna platforma e-Subaru nám umožňuje konštruovať vozidlá so špičkovými jazdnými vlastnosťami, vyznačujúce sa vysokou stabilitou a lineárnosťou odozvy na riadenie.
・ Keďže ide o batériový elektromobil, pod podlahou sa nachádzajú veľkokapacitné akumulátorové moduly, ktoré sa využívajú ako súčasť konštrukcie. Výsledkom je nízko položené ťažisko, vysoká pevnosť a tuhosť karosérie.

Jazdné vlastnosti a systém pohonu všetkých kolies AWD
・ Model SOLTERRA prináša nový systém pohonu, v ktorom predné a zadné kolesá poháňajú samostatné elektromotory. Vďaka mnohoročným skúsenostiam s vývojom precíznych technológií pohonu všetkých štyroch kolies sa spoločnosti SUBARU podarilo skonštruovať pohonnú sústavu s agilne reagujúcimi elektromotormi a flexibilným rozdeľovaním hnacej sily medzi predné a zadné kolesá. SOLTERRA tak môže naplno využiť priľnavosť všetkých štyroch kolies a ponúknuť vodičovi pocit istoty a bezpečia.
・ Tak ako iné SUV značky SUBARU, aj SOLTERRA má vo výbave systém ovládania pohonu všetkých kolies X-MODE, prinášajúci ešte väčší pocit istoty na hrboľatých cestách. Jeho schopnosti teraz rozširuje nová funkcia Grip Control, ktorá umožňuje jazdiť konštantnou rýchlosťou, pričom stabilizuje vozidlo na nerovných cestách.

 

Bezpečnosť
・ Vďaka dômyselnému tvaru skeletu jednotlivých častí karosérie a optimalizácii pevnosti materiálov má model SOLTERRA nižšiu hmotnosť a zároveň dosahuje špičkovú úroveň bezpečnosti pri náraze.
・ V prípade zrážky absorbuje energiu nárazu konštrukcia, ktorá účinne prenesie silu na niekoľko skeletov. Chráni tak nielen posádku vozidla, ale aj vysokonapäťové komponenty elektrického pohonu.

Podrobnejšie informácie nájdete na špeciálnej webovej stránke modelu SOLTERRA:

Subaru Global – SOLTERRA


Model SOLTERRA zohráva pre spoločnosť SUBARU, ktorej cieľom je „prinášať šťastie všetkým“, dôležitú úlohu v snahe čeliť výzvam globálneho otepľovania a klimatickej zmeny a spríjemňovať život budúcim generáciám.
Vozidlo je výsledkom spoločného vývoja spoločností Toyota a SUBARU, ktoré v septembri roku 2019 uzavreli nové obchodné a kapitálové partnerstvo. Pod sloganom „poďme spolu vyrábať ešte lepšie vozidlá“ dali dokopy svoje technológie a odborné poznatky a ich konštruktéri pracovali na vývoji spoločne v duchu priateľského súperenia.

Model SOLTERRA sa začne predávať v polovici roku 2022 vo viacerých krajinách vrátane Japonska, USA, Kanady, Európy a Číny.

Technické údaje modelu SOLTERRA (model pre japonský trh, podľa meraní výrobcu)

    Pohon prednej nápravy Pohon všetkých kolies
Dĺžka x šírka x výška (mm) 4 690 x 1 860 x 1 650
Dĺžka priestoru pre cestujúcich (mm) 1,940
Šírka priestoru pre cestujúcich (mm) 1,515
Výška priestoru pre cestujúcich (mm) 1 160 (normálna/solárna strecha) 1 145 (presklená strecha)
Počet miest na sedenie 5
Rázvor náprav (mm) 2,850
Minimálny polomer zatáčania (m) 5.7
Minimálna svetlá výška (mm) 210
Hmotnosť vozidla (kg) 1,930 2,020
Celková hmotnosť vozidla (kg) 2,205 2,295
Dojazd na jedno nabitie (WLTC, japonská norma) (km) približne 530 približne 460
Motor Typ striedavý synchrónny elektromotor
Maximálny výkon (predný motor) (kW) 150 80
Maximálny výkon (zadný motor) (kW) 80
Maximálny výkon (systém) (kW) 150 160
Hlavný pohonný akumulátor Typ lítiovo-ionový akumulátor
Celková kapacita (kWh) 71.4
Celkové napätie (V) 355
Maximálny výkon striedavej najíbajčky (kW) 6.6
Maximálny výkon jednosmernej nabíjačky (kW) 150
Riadenie elektrický posilňovač (EPS) na hrebeňovej tyči riadenia
Zavesenie kolies (vpredu/vzadu) vzpery s vinutými pružinami/dve priečne ramená
Brzdy (vpredu/vzadu) vetrané kotúčové/vetrané kotúčové
Pohonná sústava pohon predných kolies pohon všetkých kolies
Disky kolies 18-palcové 18-palcové / 20-palcové
Pneumatiky 235/60 R18 235/60 R18, 235/50 R20